İkinci El Eşya Alınmalı mı?

21.07.2017
İkinci El Eşya Alınmalı mı?

Günümüzde oldukça yaygın olarak görülen ikinci el eşya alımı kimileri tarafından çok fazla tercih edilse de kimileri tarafından oldukça uzak bir fikir gibi görülebilmektedir. Hemen hemen herkesin evinde kullanılmayan, yapılacak yeni değişiklikler için elden çıkarılan birçok eşyası olmayan kimse yoktur. Elden çıkarılmak istenen eşyalar bazen zorluk çıkarsa da bazen de oldukça kolay halledilebilmektedir. Elde çıkarılmak istenen eşyalar ikinci el mağazaları diğer bir ifade ile spotçulara verilmektedir.

İkinci el eşya alımı ve satımı yapan spotçulardan alınan birçok eşyalar maddi durumu el vermeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak bilinmesi gereken bir nokta ikinci el alımı yapan spot mağazalarında neredeyse hiç kullanılmamış eşyalar da bulunması mümkün olmaktadır. Bu nedenle alınan ikinci el eşyalar oldukça yeni olan bir eşyadan çok daha kaliteli çok daha temiz ve kullanışlı olabilmektedir.

İkinci el alımı yapan spot mağazalar alınan ürünlerin kullanılabilir durumda temiz olmasına dikkat etmektedirler. İkinci el alımı yapan spot mağazalar elektronik, mobilya gibi alternatifli olarak çalışmaktadırlar. Her bireyin maddi durumu yeni bir ürün alımı için yeterli olamayabilmektedir. Dolayısı ile ikinci el eşya arayışına girerken yine maddi durum yetersizliğinden dolayı elinden ürün çıkarmak isteyen kişilerin ilk gittiği yerler ikinci el alımı yapan spot mağazalardır.

İkinci el alımı yapan spot mağazaları ürünlerin alımı sırasında oldukça dikkatli davranmaktadırlar. Öncelikle İkinci el olarak alınacak ürünün ne kadar kullanılabilir olduğu, dayanıklı olup olmadığı, hijyenik durumu göz önünde bulundurulmaktadır. İkinci el alımı ve satımı yapan herkesin özellikle üzerinde durması gereken noktalardır. İkinci el alımı maddi yetersizliğin yanında özellikle de öğrencilerin talep ettikleri mobilya eşyaları ile de ilgi görmektedir. Çamaşır makineleri, buzdolapları, fırınlar vb. gibi ürünlerin sıfırını alamayan birçok kişi sıfır ayarında hatta bazı ikinci el alımı yapan spot mağazaları tarafından belli bir süre dahilinde garanti verilerek de satışı yapılabilmektedir. Dolayısı ile de ikinci el alımı ve satışı yapan spot mağazaları gerekli güveni sağlayarak da satış işlemlerini gerçekleştirmektedir. Nakliye gerektiren ürünler için de yine ikinci el spot mağazaları ile mesafeye göre yapılacak anlaşmalarda belirlenmektedir.Tümü