İkinci El Eşya Alma Potansiyeli Olan Kişiler

17.11.2017
İkinci El Eşya Alma Potansiyeli Olan Kişiler

İkinci el eşya alma potansiyeli olan kişiler arasında en çok öğrenciler görülmektedir. Genellikle yurtta kalmak istemeyenler ya da yurttan ayrılıp evde kalmayı planlayan öğrenciler yerleşmek istedikleri evlerde geçici olarak ikamet edecekleri için ihtiyaç duydukları eşyaları ikinci el olarak almak isterler. Bu nedenle de ikinci el eşya satan mağazalara yani spotçulara başvururlar. Bulunulan semtte, kentte ya da çevre civarda olan ikinci el eşya satan spot mağazaları gezerek hem kullanılabilir durumda olan hem temiz hem de ekonomik ikinci el eşya alımı gerçekleştirmek isterler.

İkinci el eşya alma potansiyeli olan kişilerin genellikle çekyat, koltuk, yatak, dolap, buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, halı vb. gibi temel ihtiyaçlar için ikinci el eşya alımı gerçekleştirirler. İkinci el eşyaların en ucuzunun olması tercih edilirken de kullanılabilir dayanıklı olmasına da dikkat edilir. Tüm ihtiyaçlar tek bir ikinci el mağazasından alınabileceği gibi fiyat farklılıklarından dolayı farklı ikinci el mağazalarından da gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde yapılacak olan ikinci el eşya alımı ile bir evin en fazla bir günde döşenebilmesi mümkündür.

İkinci el eşya alma potansiyeli olan kişiler arasında toplumda maddi sıkıntı yaşayan fakir kişilerdir. Fakir olan maddi sıkıntı yaşayan birçok aile asgari ücretle geçinmek zorunda kalan birçok kişi ev eşyalarını ihtiyaç doğrultusunda ikinci el eşya ile gidermektedirler. Bir evin temel ihtiyaçları olan masa, sandalye, çekyat, koltuk, yatak gibi hala kullanılabilir ve temiz durumda olan ev eşyaları için ikinci el eşya alımını gerçekleştirmektedirler.

İkinci el eşya alma potansiyeli olan kişiler arasında nostaljiye tutkun olan kişiler de bulunmaktadır. Tamamen zevk için eski eşyalara tutkun olan bir kesim de bulunmaktadır. Oldukça eski olan çoğunlukla da eskitme ifadesinin de kullanıldığı eski ikinci el otantik eşyalar için ikinci el mağazalar tercih edilmektedir. Bu kesimler için ikinci el eşyalar genel olarak yaşanmışlık hissi vermektedir. Yaşanmışlığın köküne kadar hissedildiği eşyalar gördüklerinde neredeyse hiç pazarlık yapmadan direk almak isterler. Bu nedenle de ikincin el mağazalarını da devamlı olarak gezerler.Tümü