İkinci El Eşya Almanın Püf Noktaları

08.12.2017
İkinci El Eşya Almanın Püf Noktaları

Günümüzde oldukça yaygın bir hale gelen ikinci el eşya alım satım durumları çeşitli kategoriler ile spot adı verilen ikinci el mağazalarında yapılmaktadır. İkinci el eşya alımı oldukça yaygın bir hal alsa da bu duruma hala ön yargılı olan kesimler de bulunmaktadır. İkinci el eşya alımları genel olarak geçici bir süre farklı şehirlerde ikamet etmek zorunda olan kişiler, maddi durumu yetersiz olan kişiler ihtiyaçlarının karşılanması bakımından ikinci el eşya ilgi görmektedir. Ancak ikinci el eşya almanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak alınacak olan eşyalar konusunda hüsrana uğramanın önüne geçecektir. İkinci el eşya almanın püf noktaları:

  • Alınması planlanan bir ikinci el eşyanın garantisi var mı yok mu dikkat edilmelidir. Çoğu zaman ikinci el eşyaların garantisi hala devam edebilmektedir. Yoksa da mutlaka satış yapan ikinci el eşya mağazasının garanti vermesi gerekmektedir.
  • Alınacak olan ikinci el eşyanın en ince ayrıntısına kadar incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca ikinci el mağazasında test edilmeden alınmamalıdır.
  • İkinci el eşya alımı elektronik eşyalar için yapılacak ise alınacak olan mağazanın güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca alınacak olan ürünle ilgili makbuz ya da fiş mutlaka alınmalıdır.
  • İkinci el eşya alımı internetten yapılacak ise ve mutlaka almak isteniyorsa alınacak olan sitenin iletişim ile ilgili tüm bilgilerin doğru olup olmadığına dikkat edilmelidir. Güven vermeyen ufacık bir durum bile olsa ikinci el eşya alımının gerçekleştirilmemelidir.
  • İkinci el eşya mağazalarında bazı durumlarda sıfır ürünler de bulunmaktadır. Sıfır bir ikinci el eşyaya denk gelindiğinde eşyanın Çin malı olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır.
  • Alınması planlanan ikinci el eşya elektronik ise özellikle telefonlar için yapılması gereken şey şarjının sıfır olanla kıyaslanması gerekmektedir. Sıfır olan bir telefonun şarjı iki gün kadar giderken alınacak olan ikinci el telefon şarjı bir gün dayanıyor ise bu durum alım yapılan ikinci el eşya mağazası ile görüşülmeli ve satıcının vereceği bilgilerin doğruluğu konusunda size tereddüt yaşatmamalıdır. Tereddüt yaşanırsa da ikinci el telefon alımı yapılmamalıdır.


Tümü