İkinci El Otomobil Almanın Püf Noktası

30.03.2018
İkinci El Otomobil Almanın Püf Noktası

İkinci el otomobil almanın püf noktası hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Eskiden çoğunlukla oto galerilerden ya da hafta sonları kurulmakta olan ikinci el otomobil pazarları ile gerçekleştirilmektedir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte ikinci el otomobil satışları internet üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Hatta oldukça yaygın kullanılmakta ve daha çok internet ortamından ikinci el otomobil araştırmaları yapılmaktadır. İkinci el otomobil satışı internet ortamında gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu ikinci el otomobil almanın püf noktaları madde ile özetlenebilmektedir. İkinci el otomobil almanın püf noktaları ise şöyledir:

  • İkinci el otomobil alımından önce yapılması gereken en önemli ve ilk şey bütçenin belirlenmesidir. Alınmak istenen ikinci el otomobil için ne kadar bütçe ayrılabileceği ve ayrılan bütçe ile alınabilecek en iyi arabanın ne olduğu dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Ancak bu madde için hesaplanması gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Yalnızca otomobil için değil otomobile artı olarak ortaya çıkacak ekstra masraflar da göz önünde bulundurulmalıdır. Otomobilin devir işlemleri sırasında vergi, sigorta ile birlikte akla gelemeyecek artı masraflar da göz önünde bulundurulmalıdır.
  • İkinci el otomobil için dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta belirlenen bütçeye göre alınabilecek otomobilin hangisi ya da hangileri olduğunu belirleyebilmektir. Otomobilin ne için kullanılacağı da göz önünde bulundurularak otomobil türü belirlenmelidir.
  • Alınmak istenen otomobil markasının piyasadaki gerçek değeri için geniş bir araştırma yapılmalıdır. İkinci el otomobilin aynı marka olan diğer otomobiller ile yanı özellikte olup olmadığına bakılmalı, mutlaka karşılaştırma yapılmalıdır.
  • İkinci el otomobil alımı için direk satıcı ile irtibata geçilerek otomobilin neden satılmak istendiği, ikinci el otomobilde bir sorun olup olmadığı ve otomobilin hangi amaçla alındığı detaylı olarak sorulmalıdır.
  • Alınması planlanan ikinci el otomobilin geçmişi ile ilgili detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Otomobil numaraları yani şasi numarası ile motor numarasının doğru olup olmadığın bakılmalıdır. Daha sonra bu numaralar ile ilgili makamlardan bilgi alınması ve ilgili makamlardan alınan bilgi ile satıcının size sunduğu bilgilerin tutarlı olup olmadığına bakılmalıdır.


Tümü